Frasier.sk - slovenská fan stránka o sitcome

Frasier.sk

slovenská fan stránka o populárnom sitcome
Roz Doyle

Roz Doyle

Roz Doyle Rosalinda "Roz" Doyle pracuje ako producentka Frasierovej show v rádiu KACL. Spočiatku, keď Frasier bol v rádiu ešte veľmi neskúsený, tak Roz z neho bývala často na nervy a dokonca sa chcela vzdať spolupráce s ním, ale nakoniec si to rozmyslela a čoskoro sa s Frasierom stali veľmi dobrými priateľmi. Neskôr časom ju Frasier zoznámil so zvyškom rodiny. Spočiatku si zle vychádzala s Nilesom, ktorý si ju často doberal kvôli jej častým a nestabilným vzťahom a ona neznášala jeho snobské správanie, podobne nie príliš dobre vychádzala aj s Daphne, ale vzťah medzi nimi sa utužil a s Daphne sa stali dobrými priateľkami. Neskôr konflikty ustali aj medzi ňou a Nilesom, hoci určité, aspoň čiastočné napätie bolo medzi nimi cítiť po celý zvyšok sitcomu. Roz si najlepšie vychádzala s Martinom, ktorého familárne nazývala Marty. Podobne ako Frasier, tiež má smolu vo vzťahoch, nemá problém si niekoho nájsť, ale má problém si vzťah udržať, z čoho neskôr máva menšie depresie. Napriek tomu sa jej podarilo otehotnieť a neskôr porodiť dcérku Alice. Hoci s Frasierom v rádiu spolupracovala 11 rokov a boli si blízkymi priateľmi, nikdy sa medzi nimi nevyvinul žiadny milenecký vzťah, aj keď občas k tomu nemali ďaleko. V epizóde The Guilt Trippers (9/23) mali k sebe asi najbližšie.

Roz sa narodila vo Wisconsine 5. mája, rok neznámy, ale predpokladá sa, že by to mohol byť rok 1964 na základe toho, ako sa v epizóde Kissing Cousin (10/4) v rádiu do éteru priznala, že má 38 rokov. Jej matka Joanna pracuje ako generálna prokurátorka, zo súrodencov má jednu sestru, ktorá podľa Roz si žije oveľa lepšie ako ona. Roz bola frustrovaná zo zapadákova vo Wisconsine, preto odišla do Seattle, kde sa v KACL zamestnala zhruba 10 rokov* predtým ako do rádia nastúpil Frasier (* tento údaj nie je istý). Hoci v Seattle sa cíti relatívne šťastná, sporadicky ju chytajú nostalgické spomienky za životom vo Wisconsine.

Postavu Roz Doyle pôvodne mala hrať iná herečka - Lisa Kudrow (Priatelia), ale v poslednej chvíli sa tvorcovia seriálu rozhodli pre Peri Gilpin, ktorá sa do svojej úlohy dokázala viac vžiť. Peri Gilpin narodená 27. mája 1961 ako Peri Kay Oldham, prežila detstvo v Texase, kde neskôr študovala na univerzite v Austine, ale štúdiu sa venovala aj v Londýne a ako sa začala venovať herectvu zmenila si priezvisko na Gilpin po svojom nevlastnom otcovi. Jej skutočný otec sa zabil v roku 1983, počas parašutistického zoskokou. Jej postava v sitcome Frasier bola pomenovaná na počesť producentky sitcomu Cheers Roz Doylovej, ktorá zomrela v roku 1991 na rakovinu.

Peri sa objavila aj v sitcome Cheers, v 21. epizóde 11. série, ale v inej úlohe a jej postava nemala nič spoločné s postavou Roz Doyle v sitcome Frasier, kde sa onedlho objavila a stala sa jej najznámejšou filmovou úlohou a zároveň aj životnou rolou. Inak ju vo filmoch a seriáloch príliš nevidieť, počas nakrúcania Frasiera si odskočila na natáčanie menšej role v sci-fi seriáli Krajné medze, či prepožičala svoj hlas v 3D animovanom filme Final Fantasy: Esencia života alebo sa objavila v malej úlohe v seriáli Zúfalé manželky. V súkromnom živote sa angažuje v boji proti rakovine a stará sa o psa Moosieho, ktorý je synom psa Enza, ktorý hral v úlohe Eddieho vo Frasierovi.

V slovenskom dabingu Roz dabuje herečka a speváčka Szidi Tobias.

Frasier na webe

Frasier na csfd.cz

Frasier na imdb.com